Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2009-04-29

6. SENOJI EUROPA

Publikuota: Kita

6. VARIO AMŽIUS5500 - 3500 m. pr.Kr.

Pirmieji metalo dirbiniai pasirodė Jugoslavijoje, Bulgarijoje, Rumunijoje ir Šiaurė rytų Vengrijoje apie 5500 m. pr. Kr. Tai plotas tarp Marmuro jūros, Juodosios jūros, Pietų Būgo (šiaurėj) ir Adrijos jūros - visa Senoji Europa. (žiūr. žemėlapį, 4 str.)
natūralaus vario daromi papuošalai, kai kurie įrankiai.

Apie V tūkst. vidurį atsiranda vario kasyklos, varis lydomas.
Iš natūralaus vario daromi ne tik papuošalai, bet ir įrankiai -ylos, kaltai, kirviai. Ginklai negaminami, be to, ir karų nebuvo.
Didžiulės kasyklos rastos Bulgarijoje (1972m.) ir Jugoslavijoje.

Nepaprastai turtingos VARNOS (Bulgarija) kapinynas (1976). Tai tiesiog archeologijos sensacija (V tūkst.). Kapuose rasta tūkstančiai vario įrankių, aukso papuošalų, net auksinių kirvių, auksu ir grafitu dažytos keramikos ( žiūr. Aukso avinas). Rasta ne tik metalo, bet ir marmuro dirbinių.
Iš radinių sprendžiama, kad vyko ir plati prekyba: rasta Karpatų oksidiano (uoliena)  dirbinių. Papuošalai iš vario, aukso ir kriauklų keliavo 2000 km. į šiaurės vakarus ir rytus, siekė net Volgos žemupį.

Aukso avinasVarnos kapinyno Bulgarijoje (400-4300 m. pr. Kr.)

Patiko (0)


Atgal į: 6. SENOJI EUROPA