BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

20. BALTŲ g e n t y s

20. ĮDEDU perpieštą

 "BALTŲ GENTYS", 12-as amžius, žemėlapį, įkomponavęs dabartinės  Lietuvos kontūrus, taip pat pažymėjęs Rygą, Klaipėdą, Kauną, Vilnių ir Minską. Minskas svarbu, kad matytumėme, kaip arti jo , pagal M. Gimbutienę, 12 a. gyveno Rytų baltai - lietuviai. Atstumas nuo sienos (mėlyna linija) iki Minsko  apie 73 km.  O ankstyviausios užuominos apie Minską 1067 m. (XI a.), tada jis buvo Polocko kunigaikštystės provincijos miestas.
čia pasižiūrėsime, kokias gentis (jų dalį) įsijungė besiformuojanti Lietuvą, kokias Latvija ar Lenkija, Baltarusija.

IV. M a n a u.  Kadangi  L a t v i j a buvo apie, virš 300 m. okupuota vokiečių ordinų, manau, reikia trumpai apie juos. Kalavijuočių ordinas buvo įkurtas 1202 m. Rygoje vokiečių vyskupo Alberto iniciatyva.  Tikslas - ginklu skinti kelią krikščionybei šiaurės baltų ir finų (lyvių, estų) žemėse. Jų simbolis - raudonas kalavijas ant balto riterių apsiausto.  Kalavijuočių ordinas pradėjo pavergti lyvius ir šiaurės sėlius (juos ir kitus matai žemėlapyje) 1208 m., latgalius - iki 1230 m. Taip pat įsigalėjo Šiaurė ir Vidurio Kurše.  Puldinėjo Lietuvą, iš pradžių pasitelkdami  į sąjungininkus žiemgalius (1005,1008). Tačiau įsigalėję Rytų Žiemgalijoje, pradėjo kovas su žiemgaliais tikslu juos užimti.

Po pralaimėto Saulės mūšio (1236) Ordinas nebeatsigavo, o 1237 m. susijungė su kryžiuočių ordinu ir tapo Livonijos ordinu.  Išformuotas 1561 m. vykstant  Livonijos - Rusijos karui. Didžioji Livonijos dalis (išskyrus Šiaurės Estiją) pasidavė Lietuvai, o iš jos pietinių žemių buvo sukurta  Kuršo-Žiemgalos kunigaikštystė (1561-1795) , kurios pirmuoju kunigaikščiu LDK vasalo teisėmis tapo liuteronų tikėjimą priėmęs paskutinysis Livonijos magistras Gotardas Ketleris

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (4)

  1. 21-me įraše trumpai aptarsiu matomas žemėlapyje baltų gentis. Juk kiekvienam įdomu, kokios genties atstovas gerb. TU gali būti. O “patiko” rodys Tavo nuomonę.O gal ir mini komentaras?

  2. šauniai padirbėta

  3. mano tėvas žemaitis, mama aukštaitė, ir dar aš turiu nemažai draugų iš Latgalijos :)

  4. Farija, esi lietuvė, nes žemaičiai ir aukštaičiai - tai Lietuva. O latgaliečiai - tai latviai. Kai buvai Lietuvoje Tave prisimenu.

Rašyti komentarą