BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

40** SICILIJA kelionės

SICILIJA - vulkaninės kilmės, pati didžiausia Italijos sala. Nuo žemyno, Apeninų pusiasalio, ją skiria 3 km. Mesinos sąsiauris. Salos rytuose yra Etnos ugnikalnis. Sicilijai priklauso Eolijos  ir kitos salos. Visada turistų lankoma sostinė Palermas,  miestai Katanija, Sirakūzai, ir kiti.
Sicilija nuo VII a. pr.Kr. valdė graikai ir kiti užkariautojai - Kartagina, romėnai, vėliau įsigali Britanija, arabai, normanai. Nuo 1479 m. - Ispanijos karaliai. 1693 m. Įvyko didžiulis žemės drebėjimas. 1848 m. revoliucijai pavyko iškovoti Sicilijos nepriklausomybę. 1860 m. Sicilija prisijungė prie Italijos karalystės.
Daugeliui Sicilija asocijuojasi su mafija, tačiau dabar ji nebeegzistuoja, yra sunaikinta, ir Sicilija - viena saugiausių Italijos sričių. Po didžiojo žemės drebėjimo daugelis žymesnių pastatų buvo atstatyti baroko stiliumi.
..Mūsų lėktuvas iš Vilniaus nusileido Sicilijos Katanijos aerouoste. Patariame ekskursantams prieš pat Kataniją, kur lėktuvas nusileidžia, pasidairyti pro lainerio dešinės pusės langus , pamatysite visą Etnos ugnikalnį - įspūdinga.
Iš Katanijos autobusais išvykome puikia pajūrio autostrada į pietus, į viešbutį. Katanija - kalnuota šalis, tad pravažiavome pro aštuonis tunelius tuneliukus ir pasiekėme Lido di NOTO miestelį - Hotel “Prezident” viešbutį.
Pažvelgėme (pro autobuso langą) į kalnuotą Siciliją ir  vieną iš tų 8 tunelių tuneliukų.

SIRAKŪZAI -kitądien čia apsilankėme -  garsėja kaip vienas gražiausių senovės graikų miestas. Anot Cicerono, tai buvo geriausias ir gražiausias graikų miestas. Senamiestis saugomas UNESKO. Miestas buvo du kartus (XVI ir XVII a.) sugriautas žemės drebėjimų ir atstatytas. Įsigali baroko (it.-keistas, įmantrus) stilius.  Lankytini objektai.

Labiausiai turistus domina  Dioniso ausis -  tai 20 m. aukščio ir 65 m. gylio smailios arkos urvas. Pagal
legendą, Dionisas čia laikė savo didžiausius priešus. Įėjusi į urvą,    sargyba girdėdavo, ką antroje pusėje , už sienos, kalba kaliniai.
Ir mes, turistų būrelis, sueiname į arką, žvalgomės  - tyla, ramu, net gūdu… Įsiklausome, o ten, sienoje… kažkokie lyg garsai, balsai sklinda, užsifiksavę laiko bėgyje sienos granito ląstelėse.
…………………………………………………………………………..
………………………………                                                                  .

Sirakūzuose yra Archeologinis parkas. Jame -  Graikų teatras, statytas V a. pr.Kr.  su 67 eilėmis žiūrovams, kuriuose tilpo iki 15000 lankytojų. dabar čia kasmet vyksta Graikų teatro festivalis  - nuo gegužės vidurio iki  birželio pabaigos.

Taip pat Archeologiniame parke yra vienas didžiausių pasaulyje  Romėnų amfiteatras, ilgis 140 metrų, statytas III amžiuje. jame vykdavo žiaurios gladiatorių ir laikinių žvėrių kovos.

…………………………………………………………………………………………………………………….……………………………………………………………………………………………………………………… ………………………..Sirakūzų katedra. Ji senų senovėje buvo pagoniška Atėnų šventykla.
Spūstelk su pele katedrą, ir pamatysi ją padidintą - labai labai gražią.  Taip gali padidinti ir kitas nuotraukas.

.. Archimedas (287 - 212 m. pr. Kr.) - įžymiausias senovės matematikas ir fizikas, Sirakūzuose gyveno ir žuvo. Yra parašęs keletą garsių matematikos ir mechanikos veikalų. Archimedas konstravo karines mašinas , reikalingas tėvynės gynybai. Apie Archimedo gyvenimą ir mokslinę veiklą sukurta daug legendų. Pavyzdžiui, jį tekdavo jėga atplėšti nuo darbo vietos ir vesti prie pietų stalo arba prievarta tempti į pirtį. Kartą valdovas Hieronas panoro patikrinti, ar meistras, kuris darė jam aukso karūną, nepakeitė dalį aukso sidabru. Archimedas šį jam nežinomą uždavinį išsprendė pirtyje: paniręs į vandenį, staiga suprato,kaip išspręsti šį uždavinį. Jis taip apsidžiaugė, kad išbėgo iš pirties nuogas į gatvę, šaukdamas “Eureka, Eureka” (Radau). Taip jis sukūrė dėsnį, kad kūno svoris lygus išstumto vandens svoriui. Sukūręs sverto teoriją,Archimedas pasakė: “Duokit man atramos tašką, aš pajudinsiu žemę”.
Kai Sirakūzus buvo apsiautę romėnai, Archimedas organizavo miesto gynybą - kūrė katapultus ir kitokias mašinas, naudojo savo sukurtus įgaubtus metalinius veidrodžius priešo laivams padeginėti. Romėnai miestą paėmė tik padedami išdaviko. O Archimedas tuo metu braižė smėlyje geometrines figūras, spręsdamas kažkokį uždavinį. Priėjęs romėnų karys liepė mokslininkui tuojau eiti pas jų vadą. Archimedas užpuolusį jį karį prašė leisti jam baigti įrodyti teoremą. Karys išsitraukė kardą ir nužudė Archimedą.

Archimedas .………………..Archimedo aikštė ir paminklas    O Archimedo kapas neberandamas

Yra toks miestelis Akrai. Jis įsikūręs netoli Palazzolo Acreide, apie 40 km. nuo Sirakūzų. Turi išlikusį mažą amfiteatrą, taip pat 6 a. pr. Kr. statytų šventyklų, skirtų Afroditei garbinti.
Pasakojama, kad Urano duktė Afroditė gimė iš jūrų putos netoli Kiteros salos, o švelnus vėjelis atskraidino ją į Kipro salą. Jaunosios choras  apgaubė ją auksu spindinčiais drabužiais  ir papuošė plaukus kvepiančiu gėlių vainiku. O kai lankėmės Kretoje, radau Afroditės statulėlę, geriausiai atspindinčią  jos gimimą iš jūros putos, čia ir delfinai (nuotrauka).

Afroditė graikų mitologijoje - meilės ir grožio deivė. Afroditė dažnai   vaizduojama mene (paprastai nuoga).

………………………………………………………………………………
.
KATANIJA Catania,  ją randame rytinėje Sicilijos salos pakrantėje, prie Jonijos jūros, netoli aktyvaus Etnos ugnikalnio. VII a. pr. Kr. miestą įkūrė graikų kolonistai. VII ir VIII a. pr. Kr. vykę žemės drebėjimai ir lavos išsiveržimai labai suniokojo Kataniją. Miestas - didelė Sicilijos puošmena, kurioje vyrauja baroko architektūros pastatai ir tikra sicilistietiška dvasia.Domo aikštė, kitaip dar vadinama Katedros aikštė - tai pagrindinė aikštė Katanijos miesto centre. Pačią aikštę supa Katanijos katedra. Aikštės centre stovi miesto simbolis - Dramblio fontanas, vaizduojantis dramblį, nugalėtą obelisko. Skulptūrą sukūrė italų architektas Džiovanis Batista Vakarinis 1736 m         Katedra (Domo di Catania) atovi pačiame miesto centre, pasižymi įspūdinga architektūra bei interjeru.

Ursino  pilis Ursino castle - tai gynybinė militarinio stiliaus tvirtovė, pastatyta tarp 1239 ir 1250 metų.  Senovėje ji simbolizavo karališkąją jėgą, o šiandien joje įsikūręs Katanijos pilietinis muziejus su turtinga meno kolekcija.                                                                 

…………………………………………………………………………………..                                                        .…....ETNA - tai vienas didžiausių pasaulyje veikiančių ugnikalnių ir aukščiausias Europoje (3320 m.). Jis yra netoli Katanijos miesto. Siūlau, atskrendant į Kataniją, prieš pat lėktuvui nusileidžiant Katanijos aerouoste, pasižvalgyti pro lainerio dešinės pusės langus, pamatysite Etnos ugnikalnį.

Romėnai tikėjo, kad Etnos kalne yra ugnies dievo Vulkano kalvė.

Apie kalną tankios gyvenvietės, derlingi vulkaniniai dirvožemiai, kur gerai veši vynuogynai ir sodai. Gyventojams ugnikalnis gana tankiai pažeria juodos vulkaninės uolos gabaliukų. Sprogstamieji išsiveržimai kartais su mažu lavos nuotiekiu vyksta nuo vieno ar net trijų žinomų viršūnės kraterių. O stambiausi prasiveržimai buvo 2011, 2013 m. balandžio 27 d. Prie Etnos ugnikalnio organizuojamos ekskursijos.

..

……………………………………………………………………………

…………….PALERMAS - Sicilijos autonominės sriti   ir Palermo provincijos sostinė, su turtinga beveik 3 tūkstančių      metų istorija. Tai yra vienas iš labiausiai turistų lankomų miestų. Pažymėtina, kad Palerme beveik nesislapstydamas  gyveno Sicilijos mafijos Costa nostra klano krikštatėvis Toto Riina. Buvo suimtas 1992 metais ir nuteistas iki gyvos galvos. Kali Sardinijos saloje.
Siciliečiai - malonūs, geri, linksmi žmonės, visada besišypsantys. Pavyzdžiui, turguje pavaišins tave bandele ar kava.
Milžiniška šventovė - Palermo Katedra.  Pradėta statyti XII a. Pasipuošusi keturiais normanų laikų bokštais. Saracėnai ją buvo pavertę mečete. Prieš 250 metų pertvarkyta.

Dar keli Palemo objektai.

Tas antrasis įdomus statinys, su kvadriga - tai romėnų dviratis lenktynių, triumfo žygių, karo vežimas be pastogės, kinkomas ketvertu arklių; meno kūriniuose vaizduojamas kaip pergalės simbolis.
Pažymėtina, kad tokią kvadrigą turi Berlyne Brandenburgo vartai

…………………………………..

………………………………….
………………………………………………………………….

..Čia matome labai gražų fontaną, kuris puošia Senato aikštę. Fontanas įrengtas ant pakopinio pamato ir apsuptas baliustrados. Tai šešiolikto amžiaus Florencijos meistrų Frančesko Kamiljani ir Mikelandželo Nakerini meno kūrinys. Fontano centre marmūrinė kolona, jos viršūnėje balta Amūro statula.
.

..Ir Garibaldžio vardo Politeama tetras. Jo įkūrėjas - Džiuzepe Damiani Almeida, 1874 m., pompiejinis stilius. Fasadas užbaigtas atiku, kurį puošia bareljefas ir viršuje esanti kvadriga. Beje, tokią kvadrigą turi Berlyno Brandenburgo vartai.
Paaiškinu: kvadriga - tai romėnų dviratis lenktynių, triumfo žygių karo vežimas be pastogės, kinkomas ketvertu arklių; meno kūriniuose vaizduojamas kaip pergalės simbolis.

…………………………………………..

……………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Visą tai, ką čia matome, supa Viduržemio jūros vandenys - Sicilijos sala yra pačiame Viduržemio jūros centre; štai ir mes buvome tos jūros centre.
Viduržemio jūra - už 200 m. nuo mūsų viešbučio “Prezident”.

Rodyk draugams