BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

2**. RAŠOME.

2**. KOMENTARE SUDĖK SAKINIUOSE SKYRYBOS ŽENKLUS.

1.Jonas Biliūnas žinomas rašytojas.   2.”Kliudžiau” vienas gražiausių jo kūrinių.   3.Ant pečių turėjau persidėjęs lanką rankoj nešiaus strėles maniau esąs tikras Amerikos tyrlaukių gyventojas.   4.Nors buvau antros klasės mokinys vienok jaučiaus milžinas esąs kuris rodės ir vilkų būrį sutikęs neišsigąstų.   5.Truputį pailsėjęs velnias atnešė priekalą ir kad mes tas į padanges nulėkė.   6.Žmogus nė matyti nematė kaip velnias nuūžė su priekalu.   7.Žiūri tik vandens stulpas ežero vidury iškilo.

Patarimas. Jei 7 sakiniai yra per daug, pasirink tik kelis (du -tris) ir juose sudėk skyrybos ženklus.  O kitas gali vėl tik kelis sakinius pasirinkti.

Dabar - jau praėjo 6 d. - nė gyvos dvasios. Tai ne visai gražu iš Jūsų, draugai, pusės.

Sėkmės. Laukiam rezultatų!

Rodyk draugams

1**. O KAS TOLIAU.

1**GRAMATIKA.

AČIŪ VISIEMS, kam mano  STUDIJA  “KAS MES, IŠ KUR MES, LIETUVIAI” patiko.  JĄ rašiau kaip rimtą darbą, kuriuo galės visą laiką naudotis mokytojai, ypač lituanistai, na, istorikai, vyr. klasių mokiniai ir visi lietuviai, besidomintys, o kas mes, iš kur mes, lietuviai. Kokia mūsų praeitis.

Beje, vartydami įrašus, atkreipkite dėmesį į 8-tą įrašą (8. RAŠTAS): Senosios Europos prieš keletą tūkstančių metų raštas ir dabartinė mūsų “ABĖCĖLĖ …” , pažiūrėkime apačioj, dešinėj, kampe. Ir nedarykime asmeniškų “išimčių”.

DABAR bandysiu pereiti prie gramatikos (liesti skyrybą, o gal kiek rašybą). Įdomumo dėlei gal vieną kokį įdomesnį įvykėlį įterpsiu iš kelionių po Europą ir pan.

DĖMESIOMANO BLOGo DALYS:

I. nuo 1 - 62.51* įrašai.    II. nuo 1 - 27 įrašai.     III. nuo 1** -

Rodyk draugams

27. INDOEUROPIEČIŲ KALBŲ ŠEIMA.

27. INDOEUROPIEČIŲ  kalbų šeimaProkalbė, šeimašakos

INDOEUROPIEČIŲ PROKALBĖ - pirminė kalba - buvusi viena kalba (mokslininkai mano).  Vėliau ta prokalbė (ta viena kalba) suskyla. Kada įvyko skilimas, nustatyti sunku, gal, anot mokslininkų, trečiame ar ketvirtame tūkstantmetyje pr. Kr. Tokia klasikinė prielaida. Pasak klasikinės indoeuropiečių teorijos, iš anksčiau egzistavusios protėvynės į įvairias puses išplitę indoeuropiečių kalbą vartoję žmonės maišėsi su vietiniais gyventojais, jų kalbos, patyrusios didelę vietinių kalbų įtaką, per daugelį šimtmečių kito, skilinėjo duodamos užuomazgą atskirų kalbų grupėms, kurios paskui ir sudarė indoeuropičių kalbų šeimą.

KALBOS ŠEIMA yra genetiškai susijusios , t.y. iš vienos kalbos kilusios kalbos.   Dabartiniu metu indoeuropiečių kalbų šeimą sudaro vienuolika šakų, jungiančių didesnį ar mažesnį konkrečių kalbų skaičių: 1) baltų,  2) slavų,   3) germanų,  4) italikų ir romanų,  5) keltų,  6) graikų,  7) albanų,  8) armėnų,  9) indų-iranėnų, 10) tocharų  ir  11) hetitų (anatolų).

1. BALTŲ kalbos šakoslietuvių kalba,  latvių k.,  prūsų k.    Prūsai - vakarų baltų tauta, kalbėjusi    prūsų kalba. Šiuo metu prūsais ar jų palikuonimis save laiko 1mln. žmonių, gyvenančių daugiausiai Vokietijoje ir Lenkijoje. O Prūsija - Istorinis Europos regionas, kurio didelę dalį valdo Rusija (Kaliningrado sritis), kitą dalį valdo Lenkija ir Lietuva (Klaipėdos kraštas). Per 1944-45m. evakuaciją ( II Pasaulinis karas baigėsi 1945 gegužės 9d.) Iš Rytų Prūsijos į Vokietijos gilumą pasitraukė 2 mln. gyventojų (prūsų, lietuvių, vokiečių).  Prūsai pasižymėjo aukšta materialine ir dvasine kultūra. Deja, prūsams nepavyko įkurti valstybės.   Dabar interneto svetainėse buriasi žmonės,kurie teigia esą prūsai ir norėtų atgaivinti prūsų kalbą, minėti Didžiojo prūsų sukilimo metines, , pastatyti prūsų gyvenvietės maketą ir kita. Prūsų pakankamai daug. tad galima kalbėti apie potencialai jau egzistuojančią išsklaidytą prūsų etninę (tautinę) grupę. Lietuvoje prūsų yra apie 100. Vilniaus tautinių bendrijų namuose įvyko Lietuvos prūsų suvažiavimas. Bendrija palaiko ryšius su Latvijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Rusijoje, net Amerikoje gyvenančiais nariais. Grupė turi senosios ir naujosios prūeų kalbos žodyną. Kai kurie prūsai net tarp savęs kalbasi prūsiškai.

2. SLAVų kalbų šakos: rusų  kalba, baltarusių k., ukrainiečių k. ,bulgarų, serbų-chorvatų k., slovėnų k., makedonų k., lenkų k., čekų k., slovakų k., luzicų k.,arba sorbų, kašubų k. ir polabų k

3. GERMANŲ kalbų šakos: vokiečių k., (liuksemburgiečių k.- kilusi iš vid. vokiečių tarmių , jidiš), olandų k., (flamandų k.- olandų k. variantas), frizų k., anglų k., škotų k., naujoji norvegų k., islandų k., farerų k., danų k., standartinė norvegų k., švedų k.

4. ITALIKŲ -ROMANŲ kalbų šakos: Visos italikų kalbos išnyko antikos laikais. išliko tilk lotynų kalba, kuri, baigiantis antikos laikams, peraugo į romanų kalbas. Yra 6 ,jos atšakos: italų-sardų  kalbos (vartojama Italijoje, Sardinijoje),  ispanų-romanų k.,  portugalų k.,  galisų k. (vartojama Ispanijos šiaurės vakaruos),  galų-romanų k. (katalonų kalba, vartojama Ispanijoje  -Katalonijoje),   Provansų k. (vartojama Prancūzijos pietuose), oficialioji prancūzų kalba.

5. KELTŲ kalbų šakos: Keltų kalbos grupei priklauso  airių, škotų, bretonų, valų ir jau išnykusi kornų kalbos.

6. GRAIKŲ kalbų šakos: Graikų kalba buvo susiskirsčiusi į tarmes: jonėnų,dorėnų, eolų ir atikiečių.  Iš atikiečių IVa. pr. Kr. susiformavo graikų kalba.

7. ALBANŲ kalbų šakos- tai viena kalba.

8. ARMĖNŲ kalboų šakos - taip pat viena kalba.

9. INDŲ -IRANĖNŲ kalbų šakos: Iranėnų -tai Irano oficiali kalba…Šiuolaikinių indų kalbų grupę sudaro labai daug kalbų, kuriomis kalba apie 400 mln. žmonių (taip pat čigonų kalba).  Senosios indų kalbos yra dvi atmainos - vedų kalba (vartota Vedų himnuose).ir sanskritas. Sanskritas dar tebevartojamas kaip liturginė kalba. Tiek sanskritas, tiek lietuvių kalba yra labai archaiškos, yra nemažai giminiškų ir panašių žodžių. Pvz.: agnih -ugnis, vaju -vėjas.  Lietuviškai - sanskritiškai: Dievas davė dantis - Devas adadat datos.  Dievas duos duonos - Devas dasyati dhanas.

10. TOCHARŲ kalbų šakos: naujai atrasta, ja buvo kalbama  VIIa. kinų Turkistane.

11. HETITŲ -ANATOLŲ kalbų šakos: Susiformavusios anatolų kalbos yra šios; hetitų, luvių, karų, lykų. Visos mirusios. O hetitų kalba turi gausiausius raštus ir yra seniausia rašytinė indoeuropiečių kalba, naujai atrasta tekstuose, kurių dalis  užrašyta hieroglifais, o dauguma dantiraščiu, kilusi iš Vidurinės Azijos XVa. pr. Kr.

IŠTIRTOS PASAULIO KALBOS grupuojamos į 27 kalbų šeimas. Iš jų mums žinomiausios kelios. 1. Indoeuropiečių kalbų šeima. Jos kalbomis kalba pasaulyje ~ 2 mlrd žm.

2.Kinų-tibetiečių kalbų šeima ~ 1 mlrd žmonių.

3. Ugrų-finų kalbų šeima.  Ugrų grupė -  vengrų kalba, Obės ugrų kalbos.   Finų grupė - suomių, estų, karelų, vepsų  (maža finougrių tauta, gyvenanti Karelijoje) kalbos.

4. Tiurkų-totorių kalbų šeima -  tai turkų, totorių, azerbaidžaniečių, uzbekų, turkmenų, kazachų, baškirų, čiuvašų, karaimų ir kt. kalbos.

5. Semitu-chamitų kalbų šeima: Jos paplitusios Rytų Afrikoje bei Artimuosiuose Rytuose. Skirstomos į Semitų kalbas (arabų, maltiečių, hebrajų bei etiopų kalbos), berberų, čado, egiptiečių kalbas ir kt.

6. Iberų-kaukaziečių kalbų šeimą bei kitų kalbų dar 21šeimą.

————- *** ————– *** ————–  *** ————-

TAI VISA MEDŽIAGA, 1 - 27 įrašai, tema “KAS MES, IŠ KUR MES, LIETUVIAI”.

=========== *** =========== *** ========== *** ========== ***==========

Rodyk draugams

26.MAŽOJI LIETUVA.

26. MAŽOJI LIETUVA Prūsijos karalystės sudėtyje (1701-1871).

Pažvelgę į žemėlapį, matome oficialią Mažąją Lietuvą Prūsijos karalystės sudėtyje - nuo Klaipėdos iki raudonos (kampuotos) linijos. O iš tikrųjų matome, kad visame plote vyrauja lietuviški miestų ir miestelių pavadinimai, todėl net sakoma: Mažoji Lietuva - nuo Klaipėdos iki Karaliaučiaus.

Miestų ir miestelių pavadinimai: Gilija,Tilžė, Ragainė, Lazdynai, Širvinta, Pilkalnis, Kaupiškis, Labgyva, Laukiška, Toplaukis, Želva, Jurbarkas, Įsrutis, Eitkūnai, Stalupėnai, Gumbinė, Muldžiai Juodlaukiai, Tolminkiemis, Darkiemis, Raminta, Dombrovka, Geldapė, Dubeninkai, Žabyriai.   Štai keletas Karaliaučiaus srityje: Vėluva, Tepliava, Valdava, Rūdava, Pabėčiai, Žuvininkai, Piliava, Kuršiai, Naujakuršiai, Balga, Šventapilė.

o apačioj matome rausvą liniją, išilgai einančią per visus Rytprūsius; ji skiria dabartinę Kaliningrado sritį nuo Lenkijos.

Rodyk draugams