Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2011-08-05

45*** IŠTIKTUKAS

Publikuota: Kita

45*** I Š T I K T U K A S yra nekaitoma  kalbos dalis, kuri reiškia įvairių veiksmų sukeltus garsus ir veiksmus.

VIENI  ištiktukai yra kilę iš veiksmažodžių:   žvilgt - žvelgti,  švilpt - švilpti, trukt - traukti.  KITI susidarė mėgdžiojant kokius nors veiksmo skeltus garsus ar vaizdus ar gyvūnų garsus: trakšt, brakšt, triokšt, miau, mū.
Daugiau pavyzdžių: brūkšt, šliukšt, tekšt, blykst, liuokt, strikt, čiupt, pykšt, šast,  kukū, be, čik čirik, kriukt, pry, čyru vyru…

Vaizdingų ištiktukų randame M. Valančiaus kūrinyje  NUO ŽĄSINO KALNO.  Keliaudamas per pušyną, įlipau į Žąsino kalną: apsižvalgęs regėjau Janapolės, Pavandenės, Luokės ir Varnių bažnyčios bokštus. Buvo pašalusi, aš bežiopsodamas su savo klumpėmis šliukšt paslydau, žlakt išvirtau, tabalai tabalai, bir bir nuo skardžio rietėjau, medeliai girdi rietant trakšt trakšt lūžo. Mano klumpės, nusmukusios nuo kojų, brabrakšt brabrakšt , kaži kur rietėjo, brylius skliust nulėkė į gilumą daubos… Rasi būčiau ir smerčiop užsimušęs, nes ir šonai traškėjo, kad rietėdamas būčiau capt nenusitvėręs augančio alksnio. Vos gilmėj pakalnės,  ai ai stenėdamas ir aičiodamas, capt atsikėliau.


- 34***  Įr———–   * * *   ————-

Patiko (0)


Atgal į: 45*** IŠTIKTUKAS