BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

9. SKYRYBA. Sakinys

9** S A K I N Y S.

VIENTISINIS SAKINYS. Jis sudarytas iš vieno gramatinio centro - veiksnys ir tarinys. Pvz.:

1. Vieną vasaros vakarą visos trys seserys  išėjo maudytis į ežerėlį.(l.l.p.)
2.Eglė žodį taria lūpom drebančiom. (S.N.)

 P a ž y m ė t i n a, kad sakiniui būtinas tarinys (grynasis-antras sakinys,
sudurtinis ar suvestinis-pirmas sakinys.
Veiksnys gali būti išreikštas, gali būti numanomas arba visai nebūti.

SUDĖTNIAI SAKINIAI   yra sujungiamieji, prijungiamieji ir  mišrieji.   Sakiniai vienas nuo kito visada atskiriami kableliu, brūkšniu ar dvitaškiu.

Yra kelios išimtys, kada neskiriame kableliu. bet tai ilgesnis paaiškinimas.

SUDĖTINIAI  SUJUNGIAMIEJI sakiniai.   Turi ne vieną gramatinį centrą. Sudėtiniai sujungiamieji sakiniai yra  bejungtukiai. Jų dėmenis sieja tik prasmė ir intonacija. Sakiniai atskiriami kableliu, kabliataškiu, brūkšniu arba dvitaškiu.    Pvz.: 1.Alksnyne čiauškėjo lakštingala, užkukavo gegutė sode. (V.B.)   2.Gera naujiena pėsčia vaikščioja, bloga raita jodinėja. (flk.)  3. Kelmą prausk neprausęs - vis tiek bus juodas. (flk.) Ir yra jungtukiniai sakiniai, jų dėmenis jungia  sujungiamieji jungtukai: ir. o, bet, tačiau, tik, ar, arba, tad, taigi, todėl, dėl to, užtai. Ir pasikartojantys: ir…ir,  nei…nei,   tai…tai. ).  Pvz.:  1. Ugnis prislopo, ir kambaryje pasidarė tamsiau.  2.Saulutė tebešvietė linksmai, bet vėjas jau ūžavo.   Dar keli įvairios skyrybos sakiniai: 1. Ledas slidus, žmogaus gyvenimas dar slidesnis. (fkl)  2. Aukso miglos supa tylą - užu šilo saulė kyla. (P.V.)  3. Sargyba stovėjo sode, o mudu vakarieniavome. (V. Rm.) 4. Aš paėmiau iš žvejo irklą, ir mudu nuėjome prie valties. (V. D.)  5. Nei darbas šiandien jam nebesiseka, nei valgis nelenda. (Ž.)  6. Rytas išaušo nepaprastai gražus: saulė žybčiojo iš už miško, tykus vėjelis siūbavo tik prabudusias eglių šakas.

SUDĖTINIS  PRIJUNGIAMASIS sakinys   sudarytas iš dviejų skirtingų dėmenų - pagrindinis sakinys ir  gramatiškai priklausantis nuo jo šalutinis sakinys.

Šalutiniai sakiniai visada prasideda jungiamuoju jungtuku ar jungiamuoju žodžiu.  Jungiamieji jungtukai: jei, jeigu, jog, kad, kadangi. kai, ar, nes … Jungiamieji žodžiai:  kas. koks. kuris, kodėl, kur(DABAR jie VISI 25-i  tokie spalvingi duoti 11** įraše)   Pvz.:  1. Napalys jaučia, kaip paraudo visa prausiama burnos ir sprando oda. (J.T_V).  2. Visa, kas tik buvo plūgo nepaliesta, užsineša tarpia žole.    3. Ir tarė margieji: negrįšim į žemę, kol josios kalnai ir pakalnės aptemę. (M.)  4. Kur žiūri, vis žydros akelės. (M.)  5. Tuo tarpu jis išgirdo, kad už alyvų krūmo kažin kas sušlamėjo.(K.S.) Iš pagrindinio sakinio keliamas klausimas kiekvienam šalutiniam sakiniui ir nustatoma jo rūšis: 1 sak. jaučia ką? -kaip paraudo…(papildinio šalutinis sakinys).  2 sak. kas visa? - kas tik buvo…(veiksnio š.s.). 3 sak. negrįšim kada?- kol ,,,aptemę  (laiko apl š.s.)..  4.sak. vis žydros kur?- kur žiūri ( vietos apl.š.s.). 5 sak.  išgirdo ką?- kad …švilpauja (papild.š.s.). SUDĖTINIAI  MIŠRIEJI sakiniai. Tai keliais jungimo būdais sudaryti sakiniai: ir sujungimas (kai du savarankiški sakiniai), ir prijungimas ( kai prisijungia šalutinis sakinys).  Pvz.: 1. Miškas ištuštėjo, ir atėjo ruduo, kuris jau niekuo nebevaišino žmogaus.  2. Plykstelėjo žaibas, ir taip trenkė perkūnas, jog net girios pritūpė. (K.S.)   3.Saulė šildė, ir vargšas nepajuto, kaip užmigo. (M.S.)

Norėčiau, kad JŪS pasižiūrėję paspaustumėte (gal daugelis)  “patiko”. Tada gal  patekčiau į blogotopą ir mano įrašą matytų daug platesnis draugų ratas.

IR dar n o r ė č i a u, kad lietuviai, ne Lietuvoje - užsienyje - gyvenantys ir žiūrintys mano įrašus Blog’e,  gal parašytumėte man žinutę į El.paštą: algirdasn@zebra.lt   arba  algirdnarb@gmail.com. Įdomu, ar mano medžiaga JUMS patinka, ar įdomi, ar naudinga, gal kas nors neaišku.   Pagal  tą medžiagą galite ir individualiai pasimokyti; o gal net su mano pagalba. Beje, o kodėl prašau rašyti į El.p. O todėl, kad manau, jog ne Blog;o nario komentarų čia nepriima. Na, gal pabandykit.

Lithuania.              Lauksiu  Algirdas

………..tęsinys…

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (11)

 1. Algdai, tai kad Tave skaito visai aktyviai :) Matau pagal lankomumo skaitiklį. Šiandien mane aplankė mažiau draugų, nei Tave :(
  Juokauju, žinoma, nes man nelabai svarbu, kiek… Sėkmės!

 2. (+1)
  Ot, kokie tie sakiniai :/

 3. Tikrai darai labai didelį darbą, kuris daug kam bus itin naudingas. Ypač ruošiantiems laikyti egzaminus, bet praleidusiems tam tikras paskaitas, pamokas ar panašiai ir neturintiems medžiagos apie tai. Galų gale - visuomenės švietimas (o dar visai nesavanaudiškais tikslais, tiesa?) yra LABAI geras darbas. Kiek dabar dar rastum suaugusiųjų, kurie daro tokių elementarių rašybos, skyrybos klaidų, kad net baisu žiūrėt. Sėkmės ir toliau darant gera, atsilygindama, pasapdysiu patiko ;D

 4. uoj, tie kableliai.. rašydama juos niekada nesivadovauju taisyklėm, vadovaujuosi nuojauta ;)

 5. Ačiū už komentarą. Malonu, kad domiesi.
  Matai, nuojauta kartais apgauna. Kad ir šis komentariukas - 3 klaidelės:
  * Po uoj (tuoj) kableliu atskyrei laiko apl. nuo pažyminio - negalima skirti sakinio dalis vienas nuo kitų;
  * Daugtaškis - trys taškai; kiek taškų trūksta, tiek klaidų;
  * “rašydama juos” yra išplėstinė pusdalyvinė aplinkybė - išskirti kableliais.

 6. uoj buvo jaustukas, ne “tuoj”
  internetinėj arba mobilioj kalboj visuomet rašau .., žmonės supranta, ką norėjau pasakyti.
  man rodos, dabr tos “išplėstinės pusdalyvinės aplinkybės” tėra noro reikalas, jei nori, skiri, jei nori - ne. arba painioju su kitom aplinkybėm ;p

 7. Malonu,kad stengiesi ir bandai apsiginti, nors ne visur visai tiksliai.
  *Jei uoj tai Tavo jaustukas,tai skirti reikia, bet žinok, kad tokio jaustuko nėra. Tarp 30 žinomų jaustukų gal panašūs yra trys; o, oho ir oi.
  *Yra du atvejai, kai išplėstinės dalyvinės, pusdalyvinės ir padalyvinės aplinkybės tikrai neskiriamos kableliais, kitais atvejais skirtinos.Yra tokia kalba dėl jų laisvoko skyrimo, bet reikia daugiau nusimanyti.
  * Daugtaškis lietuvių kalboje - tik trys taškai; niekada nebuvo, nėra ir, manau, nebus du taškai.
  Siūlau pasidomėti, prisiminti Skyrybą. O mano įrašuose apie skyrybą yra įrašai. Geros sėkmės!

 8. man tai labai patinka tavo blogas (aš iš Lietuvos). Išvis labai turiningas ir naudingas blogas, ypač kai patikros artėja, o mokytoja sakė, kad mūsų neruoš…

 9. Na, TU šaunuolė, kad priminei, kad esi iš Lietuvos. O įdomu, ar ne Blog’o narių komentarus Blog’as priima.
  Man įdomu, kokios patikros Tau artėja - prieš kokį lituanistinį įvykį. Parašyk.

 10. Perkūnija:

  Sveiki,
  Ar tikrai sudėtiniai sujungiamieji sakiniai yra bejungtukiai? Kiek mano žinios leidžia, drįstu teigti, kad sujungiamieji sakiniai yra tokie, kurių dėmenys sujungti sujungiamaisiais jungtukais ir, ar, arba, bet, tačiau, tik ir kt. Bejungtukiai sakiniai - tai dar viena sakinių rūšis, kur dėmenys sujungti tik skyrybos ženklais ir nėra jokių jungtukų. :)

 11. Miela Perkūnija, aš Įraše aiškiai parašiau, kad:
  Sudėtiniai sujungiamieji sakiniai
  yra bejungtukiai (duoti keli pavyzdžiai)
  Ir yra jungtukiniai (taip pat duoti keli pavyzdžiai). Abu įvardijimai parašyti raudonai.
  Iš čia, manau, aišku, kad Sudėtiniai sujungiamieji sakiniai yra dviejų rūšių: be jungtukų ir su jungtukais. Ir primenu, kad tai ne dvi atskiros sakinių rūšys, bet viena sakinių rūšis.

Rašyti komentarą