BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

7. N A U J O J I EUROPA

7. Jau prasideda N A U J O J I EUROPA.

VI tūkst, IIp. pr. Kr.  Senosios Europos gyventojų buvo jau padvigubėję - kaimuose ir miestuose jau galėjo gyventi nuo 4000 iki 7000 žm. Gyventojų prieauglis vertė keltis į naujas žemdirbystei tinkamas žemes - pasistūmėta į Vidurio Europą, Lenkijos, Vokietijos Olandijos ir net Rytų Prancūzijos teritorijas.

Tuo metu kūrėsi daug įvairių naujų kultūrų, kai ateiviai (čia kalbama apie jau plūstančius, atsirandančius naujus gyventojus - būsimuosius indoeuropiečius) jau maišėsi su vietiniais gyventojais, čia sukūrė vadinamą juostinės keramikos kultūrą. Kitos. Tai Karanovo kultūra Bulgarijoje ir jai artima Bojan-gumelnicos kultūra Pietų Rumunijoje (žiūr.1. Dažyta medžio kamieno kolona, aptraukta molio sluoksniu, iš Pietų Rumunijos, sukurta apie 5000m.pr.Kr.), Kukutenio-Tripoljės - Moldavijoje ir Vakarų Ukrainoje (žiūr.2. Tripoljės keramikos pavyzdžiai, apie 4500-4300 pr.Kr.).
Garsioji Vinčos kultūra randama Vidurio Jugoslavijoje (žiūr.3. Molio skulptūra iš Predijonicos (Jugoslavija) ir Vakarų Bulgarijoje bei Vakarų Rumunijoje (žiūr.4.Molio skulptūrėlės, rastos Dobrudžoje.). Ir dar daugiau kultūrų - Tisos. Vinčai, Lengielio…
Kiekviena tų kultrų buvo savita. Jos skyrėsi ir šventyklų architektūra. Gyvenvietės paprastai kūrėsi gražiausiose vietose prie upių, ežerų.

Vakarų Europoje nei medžio, nei spalvingos keramikos iš V tūkstantmečio pr. Kr.  n e r a n d a m e. Ten tebegyvena neolito medžiotojų ir žvejų kultūros laikotarpį. Vakarų Europos neolitas tarp Maltos salos ir Airijos labiausiai pagarsėjęs magalitiniais, iš didelių akmens blokų pastatytais kapais.

1.
2. 3. 4.


Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą