BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

25.Rytiniai baltai.

25.Rytiniai baltai.

PASIŽIŪRIME (atsiverčiame) 20 įrašo IV žemėlapį, matome, kad nuo sienos linijos iki Minsko buvo apie 72 km.  O dabar pasižiūrime į tą Jekaterinos II pateiktą žemėlapį - atstumas apie 81km. Rusijos carienė II valdė nuo 1782 iki 1796 m. Carienė panoro nors žemėlapiuose pamatyti visas savo didžiules valdas, todėl 1796 m. buvo sudarytas Rusijos imperijos atlasas su 52 žemėlapiais. Jame pažymėta, kad Rusijos imperiją sudaro 46 sritys, 3 gubernijos ir 1 sritis. Lietuvoje vyko 1794 m .Kosčiuškos ir Jasinskio vadovaujamas sukilimas. 1795 m. liepos 31 d. Rusijos kariuomenė sukilimą numalšino. Iš Lenkijos ir Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Stanislovo Poniatovskio carienė pareikalavo atsisakyti sosto. Tai jis padarė 1795 m. lapkričio 14 d. Gruodžio 14 d. paskelbtas visos Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės  (LDK) prjungimo prie Rusijos imperijos manifestas.

1796 m. Rusijos imperijos atlase LDK buvo suskirstyta į Vilniaus, Slanimo, Polocko, Minsko, Mogiliovo sritis.Užnemunė ir Suvalkų kraštas priskirti Mažajai Lietuvai, kurią valdė Prūsija (Vokietija). Žemėlapio kampe  su ornamentais įrėmintas srities pavadinimas su herbu. Vilniaus ir Slanimo sričių žemėlapiuose ovalai, skirti herbams, palikti tušti.Ten valdininkai piešė įvairius ženklus. Pvz., Vilniaus srities žemėlapio ovale vietoj herbo nupieštas vyro profilis su labai ilga ir stora nosimi, tai būtų galima susieti su posakiu “ostalis s nosom”, reiškiančiu pralaimėjimą.,O carienė, matyt, dar nebuvo apsisprendusi.

VI. VII.   Taigi, palyginę IV ir šį VI žemėlapius, matome, kad rytinė baltų siena po 600 metų vėl sumažėja - atitolstame nuo Minsko. Bet tai buvo Jekaterinos II sprendimas, o ne naturali padėtis.   Na, įdomus Lietuvos apibrėžimas: šiaurėje atimta sritis su Likėnų kurortu, įkurtu dar XVIIIa. (VII žem. spūstelk, jis padidės) pietuose atimtas Druskininkų kurortas (įkurtas1784m. kaip gydomoji vietovė), vakaruose neturime Klaipėdos krašto ir Suvalkų - tai vokiečių teritorija. Bet pietuose pridėtas toks smailas iškyšulys - tai pelkėtos vietovės.    Tokia Lietuva 1795 m. buvo prijungta prie carinės Rusijos ir išbuvo jos okupuota 120 metų.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (3)

  1. Kas bus, Algdai, jei neparuošiu istorijos namų darbų? Parašysit kuolą? :(

  2. Tiesa, palikau + …

  3. Kuolas per žiauriai, geriau trejetas - tai taip pat nepatnkinamas pažymys.

Rašyti komentarą