BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

22. PRŪSIJA. PRŪSAI.

22. PRŪSAI - tai Vakarinių baltų gentis, tauta.

Skaitydamas šį str., vis pasižiūrėk į žemėlapį  III (ar IV-tą) ir V-tą.

Prūsai pirmą kartą paminėti IX a.  XIII a. prūsų žemės buvo tarp Vyslos (vakaruose) ir Jotvingių, Sudūvos, bei Skalvių (šiaurės rytuose). Taip pat apėmė nedidelę Šakių raj. dalį bei beveik visą Vilkaviškio rajoną. Vokiečių šaltiniuose XIII a. minimos šios prūsų žemės:    Pamedė, Pokesė, Varmė, Barta, Notanga, Semba, Nadruva, Sasnava, Galinda ir Subava.

Vaizdas iš Vikipedijos  laisvosios enciklopedijos. Užrašai lotynų kalba.    Šiuo metu didelę dalį Prūsijos valdo Rusija (Kaliningrado sritis), dalis priklauso Lenkijai ir Lietuvai (Mažoji Lietuva-apie ją toliau dar parašysiu., arba Klaipėdos kraštas). Prūsijos regionas patyrė labai ilgą ir sudėtingą istoriją, čia du kartus visiškai keitėsi etninė (tautos, genties) sudėtis. Senovės Prūsija buvo XIII a. (4-8 dešimtmečiuose) nukariauta Vokiečių ordino.

Masovia - Mozūrija

V. ISTORIJA1226 m. Mozūrų kunigaikštis Konradas pakvietė kryžiuočius kovoti su prūsais. Šventosios Romos imperijos imperatorius Frydrichas II ir popiežius Grigalius  IX “Aukso bule” perleido visas Prūsijos žemes Ordinui, kurias jam pavyks užkariauti.   1230-1249 m. Ordinas užkariavo beveik visus prūsus ir ėmė kelti grėsmę kuršiams, žemaičiams ir lietuviams. Vėliausiai užkariauti buvo sambiai, skalviai ir nadruviai - arti Lietuvos esančios prūsų gentys.   1260 m. kilo Didysis prūsų sukilimas - vienas iš vadų buvo Herkus Mantas (truputį apie jį toliau). Sukilimas tęsėsi iki 1274 m., kai buvo galutinai numalšintas.     1285 m. prųsai buvo galuinai užkariauti. Prie tų žemių užkariavimo prisidėjo Čekijos karalius Otokaro II.  Jo žygio į Sembą metu 1255 m.  buvo įkurta Karaliaučiaus pilis - nuo tada ir gyvuoja Karaliaučius - Kėnigsbergas, o dabar Kaliningradas.

1525-1701m. jau Prūsijos kunigaikštystė - vokiečių valstybė. Sostimė - Karaliaučius, kiti miestai -Klaipėda, Tilžė. Gyveno lietuviai (lietuvininkais vadinami), lenkai, prūsai, vokiečiai.   (apie lietuvių padėtį Prūsijos kunigaikštystėje - tuojau po to str. pabaigos).  1525m. įvesta valstybinė  religija -  liuteronizmas.  1544m. įkūrė tuometinį Albertinos pirmą protestantišką universitetą. (nuo 2005m. Kaliningrado srityje  -Rusijos valstybinis Emanuelio Kanto universitetas). Jo steigime didelį vaidmenį suvaidino iš Vilniaus pasitraukę lietuviai protestantai - Stanislovas Rapalionis ir Abraomas Kulvietis.    Emanuelis Kantas buvo lietuvių kilmės Prūsijos filosofas, klasikinės vokiečių filosofijos pradininkas. Nuo 1770m. - universiteto profesorius. Žinomas jo kūrinys - “Grynojo proto kritika“.

1701m įkurta Prūsijos karalystė. XVIIIa. ji buvo didžiausia vokiečių gyvenama valstybė Europoje.  XIXa. jos pastangomis vyko Vokietijos susivienijimas. Po susivienijimo 1871m. Prūsijos karalystė tapo Vokiečių imperatoriškojo reicho autonomine dalimi. 1878m. Rytų Prūsijos ir Vakarų Prūsijos provincijos buvo sujungtos į vieną.


Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (7)

 1. o daugiau informacijos be to kada pamineti nebus ? :)

 2. Dabar ruošiu tą straipsnį - galvoju, ieškau, ruošiu medžiagą; tai nemažas ir ilgokas darbas. Turbūt rašysiu ne iškart. Parašiau tik pavadinimą, kad žinotų besidomintieji, apie ką rašysiu. Nebetoli tos visos medžiagos pabaiga.
  O pakui - žiūr.1-mą įrašą: 1. Mano BLOGo programa.

 3. Tiesiog labai susidomėjusi studijavau ir padariau sau labai įdomių išvadų. Sakyčiau, man netikėtų.
  Palieku +1

 4. O gal ir mums, komentarų skaitytojams, tos “netikėtos išvados” būtų gana įdomios. Jeigu galite jas atskleisti , parašykite čia dar vieną komentarą. Arba trumpai Žinutėje.

 5. vikute:

  Labiau norejau ieskoti iki valstybinio laikotarpio bet nieko as nerandu

 6. Liudas:

  Ponas Algirdai,Jūs prieštaraujat pats sau.nes Skalva-tai Prūsijos,tai Lietuvos Žemė.O kaip iš tiesų yra.Negi nėra žinoma vakarinė Prūsijos riba.Maniau,kad Prūsija buvo kitoje Nemuno pusėje.Bet Skalva pagal A,Matulevičiaus.MAŽOJI LIETUVA 18-e amžiuje yra abiejose Nemuno pusėse… Gal padėsit suprasti? Dėkui. Liudas iš Šilutės.

 7. Šilutieti Liudai, mano įrašuose nėra jokio prieštaravimo.
  Atsiverskite 21.Baltų gentys. Ten rasite Skalviai, kurie, kaip rašau, gyvena abipus Nemuno žemupio. Ten taip pat plačiau paskaitysite apie skalvius.
  Toliau 20.Baltų gentys, duodu žemėlapį (mano perpieštą iš 19.Baltų gentys 12 amž.), jame punktyrais pažymėjau dabartinę Lietuvą. Aiškiai matosi, kad Skalviai, Skalvia gyveno abipus Nemuno.
  O 19-as - tai spaustuvės žamėlapis, iš kurio perpiešiau 20-ą žemėlapį.
  Malonu, kad domitės Lietuva ir Prūsija - tai mes, baltai.

Rašyti komentarą