BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

18. BALTŲ KILMĖ - kita nuomonė.

18. BALTŲ KILMĖS M.Gimbutienės ir alternatyvi A.Girininko teorija.   Tai įdomu.

Pasak M.GIMBUTIENĖS ir jos gausių pasekėjų prieš maždaug 3000 metų pr.Kr. į Pietryčių Europą (Senąją Europą, priešistorinę)  atsikraustė vad. Kurganų kultūros* ir “virvelinės keramikos kultūros* nešėjai. Mes dabar juos vadiname indoeuropiečiais.  Atvykėliai asimiliavo (nutautino) europidų rasės atstovus, kurie kalbėjo mokslui nežinoma  neindoeuropietiška kalba. Po kokio tūkstantmečio čia pradėjo formuotis baltų gentys (etnosas).

Paskutiniais dešimtmečiais kai kurių A.GIRININKO “archeologinės mokyklos” atstovų pastangomis formuojasi alternatyvi naujaisiais archeologijos duomenimis ir iš dalies paleogeografo A.Seibučio įžvalgomis grindžiama baltų kilmės teorija. Anot jos, baltai yra kelis tūkstančius metų gyvenusi tarp Baltijos jūros ir Uralo kalnų probaltų (baltų pirmtakų) senbuviai. O jų protėviai į šią vietą atsikraustė greičiausiai nuo Karpatų bei Sudetų kalnų ir jame įsitvirtino apie 8000 metus.

Dabar oficialiai laikomasi M.Gimbutienės baltų kilmės teorijos (apie ją ir rašau). A.Girininko formuojama alternatyvi teorija yra gana įdomi ir ateity, galutinai ją patikrinus, gal ir bus piimta.

n*Kurganas - Rusijoje, Rytų Europoje paplitusi pilkapių forma. Pilkapiuose (supiltas žemės kauburys) buvo laidojami didikų kūnai drauge su brangenybėmis, ginklais, arkliais. (plačiau žiūr. 9 įrašą).

*Virvelinės keramikos kultūra. Šios kultūros Baltijos ir Suomijos paminklai jungiami į Rytų Pabaltijo virvelinės keramikos ir laivinių kovos kirvių kultūrą. Jai būdingi nedideli pavieniai kapinynai. Virvelininkai randami palaidoti suriestoje padėtyje ant šono. Vyrai - dešiniojo, moterys -kairiojo. Matyt , vyro vaidmuo čia buvo labai svarbus. (žiūr. tos kultūros molinio indo pavyzdį 9 įraše).

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (5)

  1. hm įdomi teorija….reikės apsvarstyt.

  2. o, ir apie indoeuropiecius projektus atsiskaitynejom ;D

  3. Kad, Julita, susidomi tokiais rimtais mokslo dalykais - tikrai pagirtina. A.Girininko teorija ypač įdomi. Mokykloje apie ją nekalbama, į kursą neįeina, vadovėlyje nėra.
    Įdomu, goosey, iš kur papildomos medžiagos ėmėte atsiskaitymui apie indoeuropiečius.

  4. Man išties labai patiko Tavo straipsniukai apie baltus ir indoeuropiečius. Esi šaunus vaikinas, kad apie tai rašai. Tai svarbu.

  5. Idomu paskaityti tai, ko mokykloje nemoko. Gal kada padarytum platesni irasa apie Girininko teorija?

Rašyti komentarą