BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

11. TREČIOJI pilkapių kultūros BANGA

11.TREČIOJI pilkapių kultūros BANGA. 3000 - 2800 m.

geriausiai reiktų įsidėmėti, nes tai būsimieji (žinoma, susimaišę su vietiniais gyventojais) MES!

Ji geriausiai atsekama, nes randama labai daug kapų Rumunijoje, Bulgarijoje, Jugoslavijoje ir Rytų Vengrijoje. Kapo duobė kaip namukas - keturkampė, statyta iš stupų ir rąstų. mirusysis užpilamas žeme.

Žmonių fizinis tipas toks pat kaip duobinės kultūros tarp Dniepro ir Volgos - tai aukštaūgiai, pailgagalviai europidai.
Ta banga išplito iki Airijos, Skandinavijos,Suomijos ir Volgos aukštupio, taip pat  PABALTIJYJE ir dabartinėje Vidurio Rusijoje.
Tai virvelinės keramikos kultūra, jau turėjusi ryšių su rutulinių amforų kultūra.


Ateiviams
susimaišius su vietiniais gyventojais (Narvos kultūra - Vakarinėje dalyje, Nemuno ir Dniepro - Pietryčių Lietuvoje ir Baltarusijoje), ilgainiui tose srityse atsirado
p r a b a l t i š k o s i o s kultūros grupės. Tai būsimieji  MES, bet…

…bet Europos transformavimasis iš matricentrinės į patricentrinę, iš egalitarinės į klasikinę struktūrą buvo sudėtingas procesas, trukęs  kelis  tūkstančius metų.
Europoje nėra grynos indoeuropietiškos” kultūros, yra tik mišiniai, išsivystę iš Senosios Europos substrato ir ateivių - pilkapių kultūros - substrato.

Apie Narvos kultūrą
Narvos kultūros žmonės kūrė nuolatines gyvenvietes prie upių ir ežerų, gyveno stulpinės konstrukcijos keturkampiuose arba ovaliniuose (tai labai įdomu!) pastatuose su židiniais. Vertėsi medžiokle, žvejyba, gintaro apdirbimu ir juo prekiavo su kaimynais.
Medžioklės ir buities įrankius gamino iš titnago, vis plačiau pritaikant keramiką.
Būdingi  s m a i l a d u g n i a i (žiūr.atgal - 9-tą), plačiaangiai, mažai ornamentuoti puodai; būdingi kaulo, raugo, medžio dirbiniai.

Narvos kultūra, arba Narvos-Nemuno kultūra, - ankstyvojo ir vėlyvojo neolito archeologinė kultūra, buvo paplitusi prieš kelis tūkstančius metų dab. Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Rytų Prūsijoje (dab. rusų valdoma Kaliningrado sritis) tarp Narvos upės Estijoje ir Nemuno Lietuvoje.

Skaitytojau, Tau linksmumo dėdei vietoj anekdoto: jei esi žvejys, medžiotojas, gyveni prie upės ir dar turi kokiį pro pro senelio  smailadugnį puodą, esi gyvas Narvos kultūros eksponatas  (taip sakydavau savo dešimtokam, dėstydamas šitą medžiagą - sutrumpintą.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą